TFF Başkanı Nihat Özdemir’den açıklama! Maçlar seyircili oynanacak mı?

TFF Başkanı Nihat Özdemir'den açıklama! Maçlar seyircili oynanacak mı?
TFF Başkanı Nihat Özdemir'den açıklama! Maçlar seyircili oynanacak mı?

Ayrıca aradığınız haberlere hızlıca ulaşabilmek ayrıca de Haber3.com’a desteklemek için Google News’te Haber3.com’a abone olun. Haber3’e Google News’te abone olun Bein Sports ile anlaşmaya varılamadığını söyleyen Özdemir, yayıncı kuruluşa ihtarname gönderildiğini söyledi.

TFF Başkanı, konu hakkında ”beIN Sports ile olan sözleşmede bir anlaşmaya varamadık. beIN Sports bu sene ödeyeceği yüzde 5 avansa mahsuben 500 milyon TL ödedi, biz de kulüplere ödedik. Sözleşmemiz devam ediyor ve beIN Sports’un TFF ile yaptığı sözleşmeye uymasını istiyoruz. Dün noterden zorunlu ihtarnameyi beIN Sports’a gönderdik. Beklentimiz beIN Sports’un zorunlu maddelere uyması” şeklinde konuştu.
 
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Süper Lig’de 5. hafta itibariyle localara yüzde 50 kapasitesi değin seyirci alınacağını duyurmuştu.
 
Tribünlerde de seyircilerin yer almasını istediklerini söyleyen Özdemir, ”Yüzde 30 kapasiteli bir şekilde maçların oynanmasını talep ediyoruz. Başakşehir ve Sivasspor bizi Avrupa’da temsilcilik ediyor. Önümüzdeki hafta çarşamba günü Başakşehir’in ve perşembe günü de Sivasspor’un maçı var.  Biz TFF ve Kulüpler Birliği, Süper Lig ve Ziraat Türkiye Kupası’nın yüzde 30 kapasiteyle oynanmasını talep ediyoruz. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’na bu talebi ilettik. Haber bekliyoruz” dedi.

Özdemir, son olarak Spor Yasası konusuna değinerek sözlerini noktaladı:
 
”Mecliste gündemde olan Spor Yasası konusunu görüştük. Bu yasa ile fazla dağıtılmış görüşlerimizin olduğunu söyledik. Kulüplere ve federasyona yaramayan maddeler var. Çıkacak olan bu yasada kulüpler ve federasyonun işleyişinin yönünde aksilik çıkmasını istemiyoruz. Pandemi ardından kulüpler fazla huzursuz günlerden geçiyor. Kulüplere herhangi bir can sıkıntısı yaşarsak, çekeceğimiz sıkıntıların artmasına sebep olacaktır. Meclisten çıkacak bu yasanın da sürece hasar vermesini istemiyoruz, kulüplerin kuytu edeceği maddelerin olmasını istiyoruz.”
Sepil: ”3 sene önceki kontratın koşullarına uyulmasını talep ediyoruz”
Nihat Özdemir’in ardındaki sözü bölge Kulüpler Başkanı Mehmet Sepil, Bein Sports ile yaşanan anlaşmazlığa dair ”Kulüplerin iki esas geliri: yayınlama geliri ve maç günü gelirleri. 4. yılında olan Digiturk anlaşmasında, 5. haftayı geçmemize karşın almamız gereken paranın tamamını almadık. Rakamlarla ilgili bir uzlaşma sağlayamadık. 3 yıl önce yarısı dolar yarısı TL üzerinden imzalanmıştı. Pandemiden nedeniyle haklı bir indirimi kabul etmiştik. Digiturk’ten şunu istek ettik: 3 yıl önceki kontratın koşullarına uyulmasını talep ediyoruz” dedi.
 
Localara seyirci alınmasının güzel bir adım olduğunu kaydeden Sepil, ”Spor Bakanımızın desteği ile geçen hafta localara seyirci alındı. Hiç kimsenin korkması gerektiğini gördük. Bunu başarı ile atlattık. Derhal bizim beklentimiz UEFA’nın önerdiği gibi yüzde 30 seyirci ile devam etmek istiyoruz. Dün gördük ancak neredeyse bütün maçlar seyirciliydi. Almanya’da kısıtlama olmasına rağmen belirli oranda bir seyirci alındı. Beklentimizin bunun en kısa sürede hayata geçmesi” ifadelerini kullandı.

Sepil de sözlerini Spor Yasası hakkında konuşarak noktaladı:
 
”Yıllardır bekleyen Kulüpler Yasası var. Sayın Bakanımız, TFF ve Kulüpler Birliği’ne görüşlerini sordu. Fazla zor ve manâlı bir konu. Bunun çıkmasını destekliyoruz oysa bunu desteklerden bu yasanın tüm maddelerini kulüpler kadar da incelenmesi gerektiğini düşünüyoruz ve görüşlerimizi bildirmek istiyoruz” ajansspor Ayrıca aradığınız haberlere çarçabuk ulaşabilmek keza de Haber3.com’a destek olmak için Google News’te Haber3.com’a abone olun. Haber3’e Google News’te abone olun